Pınar Hotel

Pamukkale Bloğu - Gezi Rehberi

Pamukkale’de Gezilecek Yerler – Antik Dönemin Mirasları

pamukkalede gezilecek yerler

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Pamukkale, Türkiye’de deniz turizmine alternatif merkezlerden biri olarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Denizli’ye 19 kilometre mesafede olan Pamukkale, pamuğa benzeyen travertenleri, gezilecek yerleri, termal havuzları, antik kentleri, gürül gürül akan şelaleleri ile sizleri de keyifli bir yolculuğa çıkaracak.

Pamukkale’de gezilecek yerler ilk olarak travertenlerle başlayacak. Kaynağını jeolojik olaylardan alan ve sıcaklıkları 35 ila 100°C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunan Pamukkale’de şifalı sularla tanışacaksınız. Dünyanın en güzel doğal görüntülerinden biri olan travertenleri sadece gezip görmekle kalmayacak bol bol fotoğraf da çekeceksiniz.

Pamukkale gezilecek yerler listenizde ayrıca antik kentler ve doğal güzellikler de yer alacak. Bunlardan en önemlileri ise:

 • Yeşildere Şelalesi

55 metre yüksekliğinde olan Yeşildere Şelalesi, Pamukkale gezi listenizdeki doğal güzellikler arasında yer alması gereken bir yer. Masmavi sular ve yemyeşil örtülü kayaların oluşturduğu muhteşem görüntüler sizleri büyüleyecek. Burada doğanın zenginliğini bir kez daha keşfedeceksiniz.

yeşildere şelalesi

 • Philippe Martyrion Kilisesi

Hierapolis Antik Kenti’nin kuzeyinde bulunan bir tepede konumlanmış olan St. Philippe Martyrion Kilisesi, İsa’nın 12 havarisi arasında yer alan St. Philippe’in anısına inşa edilmiştir. St. Philippe’in mezarının da burada olduğu düşünülürken Hierapolis’in en görülesi tarihi kalıntıları arasında yer almaktadır.

Philippe Martyrion Kilisesi

 • Hierapolis Antik Kenti

Denizli’nin 18 kilometre kuzeyinde Pamukkale’de yer alan Hierapolis Antik Kenti adını Bergama Uygarlığının kurucusu Telephos’un karısı olan Amazonlar Kraliçesi Hiare’dan almıştır. Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. II. yy. başında kurulan Hierapolis Antik Kenti Pamukkale’de gezilecek yerler arasında en önemlilerden biridir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alması nedeniyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Yeraltı sularıyla da dikkat çeken antik kent, tedavi bölgesi olarak da kullanılmıştır.

Hierapolis Antik Kenti

 • Hierapolis Arkeoloji Müzesi

1984 yılında hizmete açılan Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Hierapolis Kentinin Roma Hamamı’dır. 3 salonda yer alan eserler antik kentin tarihi ve yaşamı hakkında bizlere açıklayıcı bilgiler vermektedir. Pamukkale gezisi sırasında bölgeyi tanımak isteyenlerin uğrak yeridir.

 • Laodikya Antik Kenti

2300 yıl önce kurulduğu tahmin edilen Laodikya Antik Kenti, kurulduğu dönemlerde Batı Anadolu’nun en büyük ticaret ve finans merkezi olması ile dikkat çekmekte. Helenistik dönemde Suriye kralı Antiochus tarafından karısı için kurulan bu şehir aynı zamanda tekstilde de önemli bir yerdir. Pamukkale tatilinizde mutlaka uğramanız gereken antik kentte, kalıntılardan bölgedeki yaşayış hakkında bilgi edinebilir, fotoğraf çekerek gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Laodikya Antik Kenti

 • Antik Havuz

Pamukkale’de gezilecek yerler listenize bir de Antik Havuz’u ekleyin. Dünyanın sayılı şifalı su havuzları arasında yer alan Antik Havuz, M.Ö. 7. yüzyılda meydana gelen deprem neticesinde oluşmuş ve Roma döneminde bölgenin tam bir sağlık merkezi olmasını sağlamıştır. Yapılan araştırmalara göre, Pamukkale Antik Havuz suyunun kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, raşitizm, felç, sinir sistemi hastalıklarına iyi geldiği saptanmıştır.

Denizli’de Neler Yapılır? Gezilecek Görülecek Yerler

Pamukkale’ye gelmişken Denizli merkezinde ve çevresinde yer alan tarihi ve doğal güzellikleri görmeden dönmek olmaz elbette. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Denizli’de:

antik havuz

 • Acıpayam Yazır Cami
 • Boğaziçi Cami
 • Servergazi Türbesi
 • Goncalı Kilisesi
 • Colossae Antik Kenti
 • Tripolis
 • Tabea Antik Kenti,
 • Honaz Dağı Milli Parkı,
 • Ağlayan Kaya Şelalesi
 • Güney Şelalesi
 • Keloğlan Mağarası ve Kaklık Mağarası

görmeniz gereken yerlerden en önemlileridir.

Pamukkale’deki termal kaplıcanın bir uzantısı olan Karahayıt Kaplıcalarını, Tekkeköy Kaplıcalarını, Denizli merkezindeki Servergazi Türbesi’ni, Bayram Yeri Meydanı’nı, Selçuklu Devleti’nden kalan Akhan Kervansarayı’nı, Denizli UFO Müzesi’ni, İncilipınar Parkı’nı ziyaret etmeyi de unutmayın. Pamukkale ve Denizli’de büyüleyici bir tarih ve hayran kalacağınız doğal güzellikler sizleri bekliyor.