Pınar Hotel

Pamukkale Bloğu - Gezi Rehberi

Pamukkale’nin Şifa Dağıtan Suları – Kaplıcalar

pamukkale kaplıcalarıDenizli, kaplıcaları ve şifalı suları ile termal turizmin en gözde merkezlerinden biridir. Yüzyıllardır şifa dağıtan kaplıcalar günümüzde de her sene binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Hz. İsa’nın havarilerinden St. Philip’in burada öldürülmesi ve onun adına anıt mezar yaptırılması nedeniyle şehrimiz inanç turizmi açısından da önemli olduğu için dünya mirasları arasında yer almaktadır.

Denizli’nin en ünlü kaplıcaları:

Pamukkale Kaplıcaları

Hierapolis kentinin bulunduğu alanda Pamukkale’nin şifalı suları küçük bir gölden kaynayarak 100 metre yükseklikteki yamaçtan çağlayanlar şeklinde dağılır. Kaynayan ve dağılan sular Pamukkale travertenlerini oluşturur. Pamukkale kaplıcalarının su sıcaklığı 35 ile 100 derece arasındadır. Rengi berrak ve tadı acı olan Pamukkale kaplıca suyu; kalp ve damar, dolaşım sistemi, beyin damarları rahatsızlıklarında, bronşit ve astım vakalarında, romatizmal sendromlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Karahayıt Termalleri

Denizli kaplıcaları arasında en ünlüsü olan Karahayıt, Pamukkale’nin 5 km uzağında yer alır. Suları az miktarda karbondioksit ve fazlaca radyoaktivite içerir. Kırmızı suyu ile bilinen Karahayıt’ın suyu ortalama 50 derecedir. İçme kürleri sindirim sistemi bozukluklarında, safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihaplarında, şişmanlık, diabet, gut hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılır. Ayrıca dolaşım sistemi, kalp, beyin ve damar rahatsızlıkları, tansiyon ve romatizmal sendromlarına da iyi gelmektedir.

denizli kaplıcaları

Akköy Çamur Kaplıcaları

Akköy ilçesine bağlı Gölemezli köyünde bulunan kaynaklardan şifalı çamur banyoları oluşturulur. Denizli’nin zengin kaynaklarından biri de Akköy’dür. Çamur kaplıcaları özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Tekkeköy Ilıcaları

Tekkeköy Ilıcaları Denizli’nin Sarayköy ilçesine 20 km uzaklıktaki Tekke Köyü’nde bulunur. 90 dereceye kadar ulaşan şifalı sular banyo tedavisi olarak solunum yolu hastalıklarına, cilt hastalıklarına ve romatizmaya iyi gelmektedir. İçme kürleri ise mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi rahatsızlıklarına ve beslenme bozukluklarına iyi gelir.

Babacık (Kabaağaç) Kaplıcası

Tekke köyü ılıcasının 3 km uzaklığındaki Kaabaağaç Köyü’nde yer alır. Roma Dönemi’nden kalma hamamı, havuzu ve giyinme alanları vardır. Romatizma ve eklem rahatsızlıklarından deri hastalıklarına kadar farklı şikayetteki hastaların sorunlarına şifa sunar.

Kızıldere Ilıcası

Kızıl renkli kayaların arasından çıkan şifalı sular solunum yolları, kalp damar ve romatizmal hastalıklar için tedavi amaçlı kullanılır. Sarayköy’e 11 km uzakta olan Kızıldere Ilıcası’nda iki kubbeli bir hamam, iki banyo, havuz ve soyunma odaları bulunur. Günde 300 – 500 ton arası sıcak su ve 40 ton da buhar elde edilen Kızıldere Ilıcası’nın suyu oldukça zengindir. Gerek içme gerekse banyo uygulamaları ile kullanılır.

denizli kaplıca

Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları

Denizli kaplıcaları arasında çamur kaplıcaların da önemli bir yeri vardır. Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırlarında yer alan Akköy Gölemezli, 4 tane jeotermal kaynağa sahiptir. Bir tanesi çamur banyosu olarak kullanılan kaynakların sıcaklıkları 35 – 60 derece arasında değişmektedir. Kaynak sularının bileşiminde karbondioksit, sülfat, sodyum ve kalsiyum bulunur. Çamur kaplıcaları deri, sedef, mantar, egzama, kireçlenme ve romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Yenice Kamara Kaplıcası

Yenice Kamara Kaplıcası, Büyük Menderes’in kıyısında bulunur. Su sıcaklığı 45 derecedir ve bileşiminde demir, bakır, alüminyum, kalsiyum, magnezyum, sülfat iyonu, sodyum klorür, hidrokarbonat gibi maddeler yer alır. İçme suyu olarak karaciğer ve safra yolları, mide, ülser gibi rahatsızlıklara iyi gelirken banyo tedavisi olarak romatizma, siyatik, lumbago, basur, nevrit, nevralji, kadın hastalıkları, kireçlenme, kalp damar rahatsızlığı ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Dünyaca ünlü Pamukkale ve Denizli kaplıcaları farklı merkezlerdeki tesisleriyle şifa dağıtmaya devam ediyor. Siz de termal suların mucizevi etkisinden yararlanmak istiyorsanız rotanızı Pamukkale’ye çevirebilirsiniz. Kendinizi yenileyeceğiniz ve şifa bulacağınız bir tatil sizi bekliyor…